Кокошката или яйцето? част 1 - Основи

Яйцата са един от най—използваните продукти, както в сладкарството, така и в готварството. В YouTube поредицата ни Tips & Tricks - Кокошката или яйцето? ще поговорим за всичко онова, което е необходимо да знаете, когато работите с този универсален продукт.

"Кутия без панти, ключ и капак, съкровище златно е скрила в мрак."

 

Яйцето — един продуктите с най—широко приложение в кухнята. Можете да го срещнете в безброй рецепти. В зависимост от броя на сладкарските и готварските курсове, понякога в Amuse Bouche използваме повече от 180 яйца седмично. За това трябва да знаем ноякои основни неща за купуването и съхраняването им.

Обикновено пазаруваме яйца веднъж седмично. Когато Бояна е в магазина обикновено гледа за няколко важни неща.

Счупени яйца

Първото и най-важно нещо, е в опаковката да няма напукани или счупени яйца. Черупките трябва да са възможно най—чисти и разбира се непокътнати. Винаги преглеждаме внимателно съдържанието на опаковката, защото понякога вътре може да има повредени  при транспосритането яица. Счупените яйца и яйцата със спукани черупки, трябва да изхвърлим. Никога не готвим с такива яйца.

Ако в кората (опаковката) има спукано или счупено яйце, резултатът обикновено е, че съседните яйца залепват. Когато се опитате да вземете яйце съседно на изтичащото, резултатът обикновено е още едно яйце на боклука.

Съхраняване

За да запазим качеството на яйцата максимално дълго, правим всичко възможно да транспортираме яйцата до нашата учебна кухня кухнята възможно най-бързо. Оставяме ги направо в складовото помещение или в хладилника, в зависимост от това колко бързо ще ги  употребим. Не е абсолютно задължително да съхранявате яйцата в хладилника, но имайте предвид, че при стайна температура около 20°C качеството на яицата се влошава доста бързо. Така че, ако не планирате да ги използвате веднага, можете да ги запазите за по-дълго време на по—ниска температура - от 2°C до 7°C.

Знаете ли, че черупката на яйцата има пори? Яйцето не е херметически затворено и постоянно отделя CO2 и влага. Поради тази причина съхраняваме яйцата с широката им част надолу. По този начин съдържанието на яйцето притиска въздушния мехур (за който ще говорим по-нататък) и по така през черупката се отделят по-малко влага и CO2.

Миене

Тъй като черупката е пореста, никога не мием яйцата, преди да ги сложим в хладилника за по-дълго съхранение. Когато измиете яйцата премахнете естественото покритие на черупката, което запечатва по-голямата част от порите. Измитите яйца ще остареят по-бързо. За това ви съветваме да миете яйцата непосредствено преди готвене.

Как да чупим яйцата правилно?

Най—добрият вариант е да чупите яйцата на равна повърхност. Особено ако не сте ги измили предварително. Бактериите салмонела живеят върху черупката на яйцето. В много редки случаи тя може да мигрира вътре в яйцето, но с този проблем ще разрешим по време на на готвенето. Целта ни е да се избегнем възможноста парченца от черупката да останат в счупеното яйце. Само по себе си това може което може да предизвика други проблеми, различни от салмонела. Например може без да искате да спукате жълтъка. Тогава разделянето му от белтъка става абсолютно невъзможно. Улавянето на черупки от счупено яйце също е малко приключение.

Без Глутен

И едно последно нещо, преди да забравя. Всички знаете, че пилетата ядат фураж, в който има зърно — царевица, пшеница или ечемик. Някои от тези зърнени култури съдържат глутен. Той обаче се разгражда в храносмилателната система на пилето. В такъв случай е логично, месото и яйца да не съдържат глутен. Затова ви препоръчваме да не купувате СПЕЦИАЛНИ БЕЗГЛУТЕНОВИ ЯЙЦА.

Споделете:
Pinterest LinkedIn

Напишете коментар в отговор на :

* Моля, пишете с азбуката на езика, който използвате! Благодарим Ви!
* Задължителни полета. Имейлът ви няма да бъде публикуван.

Коментари:

(error)