На къмпинг в Норвегия

Явно доста хора смятат, че думите „къмпингуване“ и „Норвегия“, не са съвместими. Оказва се обаче, че това е един от най-добрите начини да видите приказния Север. Някои градове в страната, като Берген и Трондхайм, имат красив стар център с цветни дървени къщички, но основната причина за пътуване до Норвегия е природата. Прекрасни яркозелена поляни, поръсени с цветя, в подножието на заснежени върхове. Фьордите и водопадите пък са на всяка крачка.

За да можем да се насладим възможно най-пълно на норвежката природа, с моите спътници избрахме да къмпингуваме „на диво“ – тоест да не разполагаме палатката си в къмпинг, а просто на красиво място по трасето. Това предполагаше сами да носим и приготвяме храната си, в полеви условия. Славата на Норвегия, че e една от най-красивите, но и най-скъпи държави на стария континент, се оказа напълно вярна, затова трябваше да съобразим изобра на продукти с бюджета си, като същевременно да си приготвяме вкусни, топли и питателни ястия. Вижте как го направихме и може би ще се вдъхновите за ваше собствено диво преживяване на север. Ако пък искате да разберете повече за това какво е да си на палатки в Норвегия, можете да прочетете в блога Contrabond.


Местните продукти са на почит

За повечето страни е вярно правилото, че храните произведени на местна почва са най-вкусни, пресни и икономични. Норвегия не се отклонява от този принцип. Някои продукти, като сьомгата и боровинките например, са на цени близки до българските или дори по-ниски. Когато избирате норвежка сьомга обаче, трябва да имaте предвид, че най-ниският клас идва от развъдници, където на едно място се гледат твърде много риби и им се дава неподходяща храна, с цел да станат възможно най-едри, колкото се може по-бързо. Това води до болести и мутации, което пък прави този тип сьомга неекологична, отгледана с жестокост, както и вредна за човешкото здраве. Затова е добре да правите потребитеслкия си избор внимателно и осъзнато.

Освен всичко останало, местната храна е и по-екологична – не коства на планетата ни изгорели газове от дълго транспортиране.


Леки питателни храни

При всяко къмпингуване, особено когато имате много багаж или трябва да носите нещата си на гръб, е важно да намерите баланс между вкусни, засищащи храни и минимално тегло/обем. Овесените ядки, бобовите и зърнени култури, като киноа например, са богати на хранителни вещества, могат да се комбинират по много начини, а в същото време са лесни за транспортиране и съхранение.


Някои от най-вкусните ни къмпинг идеи

Когато обичаш природата и тръгваш на път за да се свържеш с нея, съвсем естествено ти се иска да я пазиш чиста. Затова една от целите беше кулинарните ни произведения да са максимално екологични. Избирахме продукти, които не са опаковани в много пластмаса и не използвахме еднократни прибори, съдове или пък пособия за готвене като алуминиево фолио и еднократни барбекюта. Вместо това имахме преносим газов котлон и огън. Лагерният огън е важен за студените норвежки нощи – запалете го на брега на някой фьорд – така едновременно ще се топлите, ще се радвате на прекрасната гледка, а и хранта става най-вкусна.

Овесена каша

Напоследък я преотрих, като една от най-полезните закуски. Ако добавите любимите си плодове и ядки, може да стане много вкусна и да ви даде достатъчно енергия за целодневни походи в природата. Обикновено смесвахме нашата с кашу или бадеми, киноа и местни плодове, като боровинки.

Фитнес палачинки

Ако по време на пътя сте си взели банани, които са се смачкали, не ги изхвърляйте, а си пригответе палачинки от тях. Трябва само да ги направите на пюре, с помощта на вилица, а после да ги смесите с овесени трици, канела и малко мляко. Дори не е необходимо да добавяте захар, тъй като презрелите банани са достатъчно сладки.

Сьомга на огън

Суровата сьомга става страхотно на метална скара, поставена върху жарта. Добавете пресни билки набрни от гората (след като се уверите, че са безопасни), за повече див чар. Пушеното филе от сьомга пък може да опърлите директно на огъня, като го забодете на шиш.

Киноа със зеленчуци

Не случайно е една от най-извесните суперхрани – приготвя се лесно, можете да сложите какви ли не добавки, дава много енергия и е богата на протеини.

Стър-фрай

Спанак, лук, броколи, моркове, чери домати - всяка комбинация от пресни зеленчуци става страхотно на тиган, загрят направо в огъня. За да е още по-здравословно, пригответе го с кокосово масло, вместо друга мазнина. Ако пък разходките в природата са ви изтощили, можете да добавите своя стър-фрай към варива като ориз, булгур или елда.

Прясно изпечен хляб на шиш

Използвайте подръчни материали и увийте тънки резенчета тесто, смесено с подправки, около някоя дълга дървена пръчка, като не забравяте преди това да я намажете с мазнина. След това изпечете хляба на лагерния си огън, но внимавайте да не се запали. Получава се хрупкаво тестено изкушение, на което трудно се устоява и върви чудесно с вино.

Ако историите за пътешествия с мисъл за природата ви допадат, прочетете останалите материали на Лия в блога Contrabond.com и последвайте страницата в социалните мрежи.

Споделете:
Pinterest LinkedIn

Напишете коментар в отговор на :

* Моля, пишете с азбуката на езика, който използвате! Благодарим Ви!
* Задължителни полета. Имейлът ви няма да бъде публикуван.

Коментари:

(error)